Mon. Apr 29th, 2024
Pao Oly 150424b
Κοινοποίηση

Ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε εκ νέου τον Ολυμπιακό, με 77-71, και απέκτησε προβάδισμα για την πρώτη θέση, εν όψει των πλέι οφ.

«Αγκαλιά» με την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ είναι ο Παναθηναϊκός AKTOR που νίκησε για τρίτη φορά στη φετινή Stoiximan Basket League τον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ με 77-71, έφτασαν τις 23 νίκες – μία παραπάνω από τους Πειραιώτες, με παιχνίδι λιγότερο – ενώ έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Οι Κέντρικ Ναν (17 πόντοι, 4 ασίστ), Ντίνος Μήτογλου (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Ματίας Λεσόρτ (13 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές που ωστόσο είχαν ως παίκτη κλειδί τον Κώστα Σλούκα που με το τρίποντο και το απόλυτο στις βολές στο τελευταίο λεπτό, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Από την άλλη πλευρά ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, που είχε ακόμη τον Μουσταφπά Φαλ με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά και τον Αϊζάια Κάνααν με 15 πόντους.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από την αρχή του αγώνα με τους μεν γηπεδούχους να παίρνουν σκορ από τους ψηλούς τους, τον δε Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις με το μακρινό σουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 16-15 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, ωστόσο ο Παναθηναϊκός AKTOR «απάντησε» με σερί 7-0 με τους περιφερειακούς του, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 23-16. Έχοντας βρει πλέον ρυθμό και στις πλευρές του παρκέ, οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν πλήρως φτάνοντας να τρέξουν επιμέρους σκορ 19-1 με τον Ναν να κάνει το 34-17 στο 14′. Με ένα μικρό 6-0 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 36-26 ενώ με τους Φαλ και Κάναν κατάφερε να μειώσει σε 38-33 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν προβάδισμα στο σκορ, με τον Μήτογλου να διαμορφώνει το 47-39, όμως ένα «ερυθρόλευκο» 9-0 ανέτρεψε πλήρως την εικόνα με τον Ολυμπιακό να κάνει την ολική επιστροφή και να προσπερνά με 48-47 στο 26′. Ο Παναθηναϊκός βρήκε άμεσα λύσεις με αιχμή τον Λεσόρτ, ανέκτησε το προβάδισμα και έφτασε στο 59-55 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τα τρίποντα των Ναν και Μήτογλου συντήρησαν το προβάδισμα του Παναθηναϊκού AKTOR, όμως ο Ολυμπιακός αρχικά με τον Γουίλιαμς Γκος και στη συνέχεια με τρίποντο του Λαρεντζάκη σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό, ισοφάρισε σε 68-68 με 3:39 για το τέλος.

Έπειτα από ολιγόλεπτη διακοπή λόγω τεχνικού προβλήματος, ο Παναθηναϊκός AKTOR επέστρεψε με ένα γρήγορο 4-0 που τον έφερε στο 72-68 με τον Ολυμπιακό να μειώνει αλλά με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και το σκορ 72-71 με ένα λεπτό για το τέλος. Στα 37” ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 75-71, ενώ μετά από άστοχη επίθεση του Ολυμπιακού, πήγε στις βολές και με 2/2 διαμόρφωσε το 77-71 στα 22,5”. Οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι άστοχοι με το παιχνίδι να τελειώνει εκεί και τον Παναθηναϊκό AKTOR να παίρνει τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71.